Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Czym jest inteligentny dom?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Inteligentny dom co to takiego, jak zaprojektować inteligentny dom i czy można to zrobić samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Inteligentny dom to budynek posiadającymi nowoczesne systemy i technologie zwiększające bezpieczeństwo oraz wygodę domowników. Systemy takie pozwalają wprowadzić oszczędności w domowym budżecie i są coraz częściej instalowane w naszych domach.

Co to jest dom inteligentny?

Dom inteligentny z systemem zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), lub z systemem IBMS (Integrated Building Management System), czy IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System), to budynek z zintegrowanymi instalacjami sterującymi urządzeniami domowymi.

W skrócie – centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców.

Głównym celem inteligentnego domu jest zapewnienie w szczególności zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu oraz eksploatacji budynku. Są to budynki zgodne z standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu.

Dodatkowo są przyjazne dla środowiska , mianowicie posiadają wdrożone ekologiczne rozwiązania.

Do niedawna, inteligentny dom był synonimem czegoś ekskluzywnego. Dziś już trudno sobie wyobrazić dom bez podstawowych elementów inteligentnych rozwiązań. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo, a w przyszłości takie rozwiązania będą powszechnie stosowane wręcz niezbędne.

Dom inteligentny: elementy systemu

Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy polepszyć działanie konkretnych instalacji w domu, zarówno standardowych jak i nowoczesnych.

Przykładowo w układ smart domu możemy włączyć: instalację centralnego ogrzewania CO, podgrzewania ciepłej wody CWU, wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją, klimatyzację, instalację pompy ciepła z wymiennikiem, instalację paneli solarnych i fotowoltaicznych, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym,instalację oświetleniową, alarmową, instalację zraszaczy do podlewania ogrodu, system kina domowego, system rolet zewnętrznych i wewnętrznych.

Ogrzewaniem można sterować według rytmu dnia i nocy, wyłączając je podczas wyjazdu. Można regulować temperaturę inteligentnego domu w każdym pomieszczeniu oddzielnie, według potrzeb mieszkańców. Można zintegrować główny system grzewczy z wentylacją, czy klimatyzacją.

Czy inteligentny dom to oszczędność rachunków?

Ogromną zaletą systemu inteligentnego domu jest to, że nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na wielokilometrowe okablowanie, oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach – inteligentny dom działa bezprzewodowo, sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu.

System nie jest bynajmniej czymś, co kosztuje grosze, ale inwestycja szybko się zwraca. Ergonomiczne zarządzanie zasobami takimi jak prąd, gaz czy woda przekłada się na realne oszczędności.

W jaki sposób inteligentne zarządzanie domem ogranicza zużycie prądu i gazu

Czujniki rozlokowane są we wszystkich pomieszczeniach, monitorują temperaturę i uruchamiają ogrzewanie tylko wtedy, kiedy jest nam to potrzebne. Podobnie jest w przypadku automatyzacji podlewania trawnika czy włączania/wyłączania świateł.

Jak zarządzać inteligentnym domem?

Całym systemem smart domu można zarządzać, używając smartfona. Aplikacja na telefon będzie wysyłać komunikaty do urządzeń sterujących.

Aplikację można zainstalować na urządzeniu domowników i powiązać poszczególne telefony ze sobą.

Podsumowanie

Inteligentny dom – smart dom, to system, dzięki któremu  możesz zmienić swoje mieszkanie w maszynę, która potrafi podejmować decyzje na podstawie określonych przez Ciebie zasad. W ten sposób oszczędzasz czas jak i pieniądze, ponieważ w ekonomiczny sposób zużywasz prąd czy gaz, a także zapewniasz sobie oraz swoim bliskim wysoki poziom bezpieczeństwa.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej