Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Czym jest test Martindale’a

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Przy wyborze tkaniny tapicerskiej przeważnie patrzymy na to jak dany materiał wygląda oraz jaką posiada strukturę. Ciężko nam ocenić jego trwałość ponieważ zawsze wszystko co nowe to i ładne, jednakże istnieje pewien tajemniczy test o oficjalnym oznaczeniu ISO 12947-2:2000 który pozwala określić jakość i trwałość tkaniny tapicerskiej bez rocznego siadania i wstawania.

Test Martindale’a określa wytrzymałość tkaniny. To najważniejszy wskaźnik, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Określa on stopień odporności na ścieranie. Z jego pomocą można wybrać materiał, który w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom.

Na czym polega test Martindale’a?

Test Martindale’a jest standardowym sposobem badania wytrzymałości tkaniny na użytkowanie. Test ten naśladuje siadanie na kanapie. W celu  przetestowania materiału w ten sposób, człowiek musiałby usiąść na kanapie bądź fotelu 10 000 razy, by ocenić jakość tkaniny. Ze względu na różne ograniczenia jest to po prostu niemożliwe na etapie wybierania tkaniny lub mebla tapicerowanego.

Dlatego używa się do tego specjalnej maszyny, która wykorzystuje wełnę czesankową – imituje ona ludzki kontakt, poprzez zataczanie ósemek na materiale tak by jak najlepiej odzwierciedlać naturalny proces zużywania. Test wykonuje się przez kilka godzin, a czasem dni. Kończy się, gdy na tkaninie pojawiają się ślady uszkodzenia. Cały proces odbywa się zgodnie z normą ISO 12947-2:2000.

Co oznaczają cykle Martindale’a?

Wynik testu Martindale’a podaje się w cyklach. Im więcej cykli Martindale’a, tym tkanina obiciowa jest bardziej wytrzymała. Podana wartość to ilość cykli, które zatoczyła głowica trąca zanim pojawiły się znaczące zmiany w wyglądzie materiału.

Najprostsze materiały stosowane w solidnej tapicerce powinny wytrzymać 10 000 cykli. Jeśli chcemy mieć dobry materiał, który posłuży nam trochę dłużej powinniśmy znaleźć taki, który oferuje ponad 25 000 cykli, jeśli chcemy obić  fotel lub sofę do poczekalni, trzeba celować  w materiał gwarantujący 40 000 cykli. Niektóre fotele biurowe i podobne przedmioty tapicerowane są materiałami oferującymi grubo ponad 100 000 cykli, co czyni je niezwykle wytrzymałymi na ścieranie.

Wybór tkaniny, a test Martindale’a

Decydując się na zakup mebli tapicerowanych często w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich estetykę, jakość wykonania, kolor i strukturę tkaniny, czy spełnia nasze oczekiwania, czy będzie się ładnie prezentować w naszym salonie oraz, to z czego został wykonany stelaż bryły.

Do tych wszystkich wytycznych bardzo ważne, żebyśmy dodali jeszcze jeden istotny czynnik – wynik testu Martindale’a. Pozwoli nam to określić jakość tapicerki wybranego przez nas mebla. Przed dokonaniem zakupu warto dodatkowo zastanowić się nad kilkoma elementami takimi jak funkcja mebla, przewidywany czas eksploatacji oraz budżet. Ułatwi to nam podjęcie decyzji i pozwoli uniknąć przyszłych rozczarowań.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów