Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Czyszczenie mebli tapicerowanych. Czy można odkurzać meble?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Czy można używać odkurzacza do czyszczenia mebli tapicerowanych?

Odkurzanie jest jednym z podstawowych sposobów utrzymania naszego domu w czystości i porządku. Jednakże, odkurzanie mebli tapicerowanych odkurzaczem może być trudne lub nawet niemożliwe, ze względu na kilka czynników.

W tym artykule omówimy dlaczego nie powinno się odkurzać mebli tapicerowanych odkurzaczem i co zamiast tego można zrobić.

Działanie odkurzacza na tapicerkę mebli

Po pierwsze, odkurzacz może uszkodzić tapicerkę. Odkurzacz zwykle ma silne siły ssące, które mogą przyciągać luźne włókna z tapicerki. W przypadku delikatnej tapicerki, takiej jak welur, jedwab lub skóra, siły ssące mogą powodować uszkodzenia i rysy na powierzchni. Odkurzanie takich mebli może również przyczynić się do rozerwania lub odkształcenia tkanin, co z kolei wpłynie negatywnie na estetykę mebla.

Po drugie, odkurzanie może nie usunąć zanieczyszczeń. Odkurzacz nie jest w stanie usunąć każdego zanieczyszczenia z tapicerki. Jeśli na przykład na meblach znajdują się roztocza, odkurzacz może je tylko przemieścić z jednego miejsca na drugie, zamiast je usunąć. W ten sposób roztocza nadal będą przyczyniać się do alergii i chorób układu oddechowego.

Wreszcie, odkurzacz może uszkodzić wykończenie mebla. Niektóre meble tapicerowane mają dodatkowe ozdoby, takie jak frędzle, guziki lub ozdobne szwy. Siły ssące odkurzacza mogą uszkodzić te ozdoby, co wpłynie negatywnie na estetykę mebla.

Sprawdzone sposoby czyszczenia mebli

Zamiast odkurzania mebli tapicerowanych odkurzaczem, warto skorzystać z innych sposobów utrzymania ich w czystości.

Najprostszym sposobem jest regularne odkurzanie poduszki i powierzchni mebla za pomocą szczotki i miękkiej ściereczki.

W przypadku plam na meblach warto skorzystać z odpowiednich środków czyszczących i zmyć je delikatnie z powierzchni mebla.

W ten sposób można utrzymać meble tapicerowane w dobrym stanie i zapewnić sobie długi czas użytkowania.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów