Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Dlaczego mebel skrzypi i jak sobie poradzić z tym problemem?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Z biegiem czasu, kanapa może zacząć dawać oznaki mocnego wyeksploatowania, kiedy każdorazowo podczas użytkowania wydaje ona nieprzyjemny skrzypiący dźwięk. Bardzo negatywnie wpływa to na komfort wypoczynku. Wobec tego, co zrobić aby kanapa nie skrzypiała?

Dlaczego kanapa skrzypi?

Należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się jaka jest konstrukcja mebla – drewniana czy metalowa. Ważne aby określić czy kanapa skrzypi tylko podczas rozkładania czy również podczas codziennego wypoczynku.

Jeśli mebel wydaje dźwięki w trakcie rozkładania, przyczyną mogą być poluzowane lub nienasmarowane zawiasy. Aby wyeliminować problem, wystarczy posmarować je odpowiednim preparatem.

Jeśli w trakcie użytkowania siadając czy zmieniając pozycję słychać irytujący dźwięk, sprawa może być trudniejsza. Najczęściej przyczyną są drewniane ramy. Elementy, które są ze sobą skręcone, mogą się po jakimś czasie poluzować i trzeszczeć w trakcie użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokręcenie śrub, można również posłużyć klejem lub filcem, które pozwolą na unieruchomienie elementów. Filc lub gumowe podkładki zminimalizują wydawanie dźwięków przez stykające się z drewnem śruby.

Kolejną przyczyną mogą być sprężyny, które wraz z każdym kolejnym naciskiem tracą swoje właściwości, lub wypinają się. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie tutaj wymiana wadliwej części. Mebel na drewnianych nóżkach, które nie zostały poprawnie zamocowane, również może pojawić się problem skrzypienia. W takim przypadku konstrukcja podczas użytkowania trzęsie się.

Niestety nie da się zagwarantować, że meble tapicerowane nie zaczną wydawać uciążliwych dźwięków. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka przykładowych kwestii:

Materiał – zamiast obicia skórzanego lub ekoskóry, warto wybrać tkaniny materiałowe.

Budowa mebla – warto sprawdzić stabilność konstrukcji (jeśli istnieje taka możliwość), a także poszczególnych elementów budowy oraz możliwość łatwej naprawy lub wymiany przez sprzedającego.

Montaż – najczęściej większość problemów spowodowana jest złym montażem kanapy, luźne śrubki, niedokręcony stelaż czy niepoprawnie zamontowana strona mebla mogą powodować nieprzyjemne dźwięki.

Jak zapobiegać awariom?

Właściwe użytkowanie jak i pielęgnacja mebli znacznie wydłuży ich żywotność. Aby zapobiec skrzypieniu sofy, należy przestrzegać zasad przykładowo:

Przy ciągłej eksploatacji ważne jest, aby nie przeciążać produktu, absolutnie nie skakać po siedzisku czy siadać na bokach, należy go również ostrożnie zamontować wg. instrukcji.

Podczas przestawiania należy delikatnie unieść  sofę. Nie należy przenosić mebli samemu, tak  aby nie zakłócać jego geometrii, nie uszkodzić konstrukcji.

Pamiętaj, że każda kanapa czy narożnik może mieć swoje indywidualne przyczyny skrzypienia, dlatego należy dokładnie zbadać i zidentyfikować źródło problemu w przypadku mebla.

Większość  prac można wykonać w domu, jeśli postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wśród wielu odpowiedzi na problem skrzypiącego łóżka i pomysłów, na rozwiązanie znajduje się jeszcze jedna ciekawa porada, której skuteczność może się okazać zaskakująca – w skrzypiące drewniane łóżko wcieramy parafinę, świecę lub wosk pszczeli, które minimalizują tarcie elementów.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów