Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Dlaczego mebel skrzypi i jak sobie poradzić z tym problemem?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Z biegiem czasu, kanapa może zacząć dawać oznaki mocnego wyeksploatowania, kiedy każdorazowo podczas użytkowania wydaje ona nieprzyjemny skrzypiący dźwięk. Bardzo negatywnie wpływa to na komfort wypoczynku. Wobec tego, co zrobić aby kanapa nie skrzypiała?

Dlaczego kanapa skrzypi?

Należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się jaka jest konstrukcja mebla – drewniana czy metalowa. Ważne aby określić czy kanapa skrzypi tylko podczas rozkładania czy również podczas codziennego wypoczynku.

Jeśli mebel wydaje dźwięki w trakcie rozkładania, przyczyną mogą być poluzowane lub nienasmarowane zawiasy. Aby wyeliminować problem, wystarczy posmarować je odpowiednim preparatem.

Jeśli w trakcie użytkowania siadając czy zmieniając pozycję słychać irytujący dźwięk, sprawa może być trudniejsza. Najczęściej przyczyną są drewniane ramy. Elementy, które są ze sobą skręcone, mogą się po jakimś czasie poluzować i trzeszczeć w trakcie użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokręcenie śrub, można również posłużyć klejem lub filcem, które pozwolą na unieruchomienie elementów. Filc lub gumowe podkładki zminimalizują wydawanie dźwięków przez stykające się z drewnem śruby.

Kolejną przyczyną mogą być sprężyny, które wraz z każdym kolejnym naciskiem tracą swoje właściwości, lub wypinają się. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie tutaj wymiana wadliwej części. Mebel na drewnianych nóżkach, które nie zostały poprawnie zamocowane, również może pojawić się problem skrzypienia. W takim przypadku konstrukcja podczas użytkowania trzęsie się.

Niestety nie da się zagwarantować, że meble tapicerowane nie zaczną wydawać uciążliwych dźwięków. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka przykładowych kwestii:

Materiał – zamiast obicia skórzanego lub ekoskóry, warto wybrać tkaniny materiałowe.

Budowa mebla – warto sprawdzić stabilność konstrukcji (jeśli istnieje taka możliwość), a także poszczególnych elementów budowy oraz możliwość łatwej naprawy lub wymiany przez sprzedającego.

Montaż – najczęściej większość problemów spowodowana jest złym montażem kanapy, luźne śrubki, niedokręcony stelaż czy niepoprawnie zamontowana strona mebla mogą powodować nieprzyjemne dźwięki.

Jak zapobiegać awariom?

Właściwe użytkowanie jak i pielęgnacja mebli znacznie wydłuży ich żywotność. Aby zapobiec skrzypieniu sofy, należy przestrzegać zasad przykładowo:

Przy ciągłej eksploatacji ważne jest, aby nie przeciążać produktu, absolutnie nie skakać po siedzisku czy siadać na bokach, należy go również ostrożnie zamontować wg. instrukcji.

Podczas przestawiania należy delikatnie unieść  sofę. Nie należy przenosić mebli samemu, tak  aby nie zakłócać jego geometrii, nie uszkodzić konstrukcji.

Pamiętaj, że każda kanapa czy narożnik może mieć swoje indywidualne przyczyny skrzypienia, dlatego należy dokładnie zbadać i zidentyfikować źródło problemu w przypadku mebla.

Większość  prac można wykonać w domu, jeśli postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wśród wielu odpowiedzi na problem skrzypiącego łóżka i pomysłów, na rozwiązanie znajduje się jeszcze jedna ciekawa porada, której skuteczność może się okazać zaskakująca – w skrzypiące drewniane łóżko wcieramy parafinę, świecę lub wosk pszczeli, które minimalizują tarcie elementów.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej