Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak dbać o meble?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Właściwe czyszczenie mebli to nie tylko sposób na zachowanie pięknego wyglądu, ale również przedłużenie ich żywotności. Niestety, nie zawsze jest to łatwe – zwłaszcza, gdy posiadamy wyposażenie wykonane z różnych materiałów i o różnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć ten poradnik. Znajdziesz w nim wskazówki, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o swoje meble drewniane oraz tapicerowane.

Czyszczenie mebli drewnianych

Na ogół drewniane meble są dość łatwe w czyszczeniu. Przede wszystkim wymagają regularnego usuwania kurzu i brudu. Można to robić za pomocą miękkiej szmatki lub ściereczki z mikrofibry, którą należy lekko przecierać powierzchnię. Ważne, aby unikać twardych gąbek i szczotek, ponieważ mogą przyczyniać się do powstawania zarysowań. 

Czasami czyszczenie mebli domowymi sposobami może okazać się naprawdę złym pomysłem. O wiele bezpieczniej wybierać specjalne środki do mebli drewnianych. Tego typu preparaty bardzo często nie tylko czyszczą, ale także dodatkowo pielęgnują drewno. 

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić? Aby zwiększyć żywotność mebli drewnianych, warto je regularnie impregnować za pomocą oleju lub wosku. Środki tego typu pozytywnie wpływają na wygląd drewna oraz powlekają je niewidoczną warstwą ochronną, zabezpieczając przed przenikaniem wilgoci i chroniąc przed nadmiernym wysychaniem.

Czym czyścić meble tapicerowane?

Jak widać, czyszczenie drewnianych mebli zwykle nie wymaga wiele wysiłku, dlatego większość osób radzi sobie z tym zagadnieniem intuicyjnie. Meble tapicerowane mogą jednak sprawiać problemy nawet specjalistom, ponieważ sposób postępowania zależy od rodzaju tkaniny! 

Bawełniana tapicerka wymaga przede wszystkim regularnego odkurzania. Co ważne, na powierzchni tego typu można stosować specjalne pianki oraz proszki do czyszczenia, które po pewnym czasie od nałożenia należy dokładnie usunąć za pomocą ściereczki. 

Równie łatwa w utrzymaniu jest ekoskóra. Większości zanieczyszczeń pozbędziesz się, posługując się wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nigdy jednak nie dopuszczaj do przemoczenia!

Najtrudniejsze do czyszczenia meble tapicerowane to bez wątpienia te wykonane z aksamitu, sztruksu (np. narożnik Astorp) oraz weluru (np. sofa Pufetto). Używaj do nich mieszanki składającej się z 1 litra zimnej wody i dwóch łyżek amoniaku. Taki preparat jest bardzo skuteczny w usuwaniu zabrudzeń. Stosując go, pamiętaj jednak, aby zawsze poruszać szmatką zgodnie z kierunkiem włosia! Po naniesieniu środka na powierzchnię mebla, odczekaj co najmniej godzinę. Następnie dokładnie przeczesz tapicerkę miękką szczotką  i wysusz ją za pomocą suszarki z chłodnym nawiewem.

Dodatkowe wskazówki, jak dbać o meble

Unikaj bezpośredniego naświetlania słonecznego!

Bezpośrednie naświetlanie przez promienie słoneczne może powodować blaknięcie i wypalenie kolorów na powierzchni drewna oraz tapicerki. Dlatego dobrze unikać umieszczania mebli w miejscach, gdzie panuje duże nasłonecznienie. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, warto korzystać z rolet, zasłon i firanek.

Chroń przed wilgocią!

Wilgoć może uszkadzać zarówno drewno, jak i tapicerkę. Jeśli Twoje mieszkanie jest szczególnie wilgotne, rozważ zakup osuszacza powietrza. Na ogół dobrze na poziom wilgotności wpływa także częste wietrzenie.

Używaj podkładek i poduszek!

W przypadku mebli drewnianych warto używać obrusów oraz podkładek pod gorące naczynia, aby uniknąć powstawania nieestetycznych śladów oraz poważniejszych uszkodzeń. Z kolei, aby zwiększyć bezpieczeństwo mebli tapicerowanych, najlepiej korzystać z narzut i poduszek. Dodatki tego typu pozwolą Ci zredukować nacisk na tkaninę obicia i, tym samym, zachować jej pierwotny kształt. Co równie istotne, znacząco zmniejszą ryzyko zabrudzenia.

Nie ryzykuj!

Nigdy nie korzystaj z niesprawdzonych środków. Lepiej wydać nieco więcej, ale zyskać pewność, że dany preparat nie uszkodzi cennego wyposażenia. Jeśli Twoje meble są bardzo mocno zabrudzone, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji najlepiej zlecić czyszczenie specjalistycznej firmie.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej