Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak urządzić salon połączony z sypialnią?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Jak urządzić salon wraz z sypialnią?

Mniejsze domy i mieszkania często wymagają przemyślanych rozwiązań, dzięki czemu możliwe jest ich ergonomiczne i odpowiednie zaaranżowanie. W wielu przypadkach pomieszczenia muszą pełnić więcej niż jedną funkcję, najczęściej dotyczy to salonu, który w jednych aranżacjach pełni również rolę miejsca do pracy jadalnię jak i sypialnie. Szczególnie skomplikowane wydaje się połączenie salonu wraz z sypialnią.

Salon to zazwyczaj najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. W salonie odpoczywamy, spotykamy się z domownikami oraz przyjmujemy gości. Jest to zazwyczaj pomieszczenie gwarne, głośne i przestronne, inne niż typowa sypialnia, która powinna być cicha i komfortowa do wypoczynku

Czy da się pogodzić te dwie funkcje w jednym pomieszczeniu? 

Jak oddzielić salon od sypialni?

Należy wydzielić obszar który będzie pełniła funkcję miejsca do spania. Aby wypocząć w nocy, należy wybrać miejsce w najbardziej zacisznym kącie.

Można również postawić ściankę działową. Nie musi sięgać do sufitu – w ten sposób zmniejszymy optycznie pomieszczenie i ograniczymy dostęp światła. Konstrukcja na wysokość metra oddzieli część salonową od sypialnianej, zapewniając odpowiedni komfort.

Aneks sypialniany z meblościanką

Ciekawym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie meblościanki na stworzenie aneksu sypialnianego. Regał z książkami również doskonale sprawdzi się jako mobilna ściana – dla miłośników książek jest to doskonałe rozwiązanie. Ażurowy regał przepuszczający światło do całego wnętrza będzie również dobrym rozwiązaniem.

Łóżko można ukryć za ozdobnym parawanem będącym dość popularnym elementem aranżacji mieszkania. Do wyboru mamy zarówno płócienne jak i drewniane – kolorystyka i styl powinny współgrać ze stylistyką wnętrza, np.skandynawski, boho, glamour czy vintage. 

Wydzielenie strefy jest również możliwe dzięki położeniu dwóch różnych dywanów – Inne kolory czy wzory pomogą wyraźnie oddzielić wnętrze.

Meble modułowe

Meble modułowe pozwalają na nowe aranżacje pomieszczenia. Można je przestawiać, zestawiać, aranżując indywidualną przestrzeń salonowo-sypialnianą. Nie trzeba kupować nowych mebli, tylko dołączać kolejne segmenty systemu. Szafki stworzą funkcjonalne kompozycje. Przestrzeń do spania łatwo zrobić, wykorzystując modułowe kanapy –  ustawiając je w zależności od aktualnych potrzeb. W niedużej przestrzeni sprawdzą się także organizery, pudła – przyda ci się ich praktyczne zastosowanie do przechowywania różnych przedmiotów.

Jak ukryć łóżko w salonie? 

Podział pomieszczenia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, w takim wypadku sprawdzi się zakamuflowanie funkcji sypialnianej, jaką pełni salon. Z pomocą przychodzą inne rozwiązania jak:

Łóżko wysuwane z podestu

Propozycja wymaga wykonania podestu w części salonu, w którym ukryta będzie szuflada z materacem oraz pościelą.

Materac na antresoli

rozwiązanie dla pomieszczeń o wysokim stropie. Antresola może być różnych rozmiarów, Pod nią można usytuować meble wypoczynkowe lub miejsce do pracy.

Rozkładane meble wypoczynkowe 

Rozkładana sofa, narożnik lub kanapa zapewnią równie komfortowy wypoczynek, co materac na łóżku – kwestia doboru mebla o odpowiednim stopniu twardości lub wyposażonego w stelaż belgijski.

Półkotapczan

To idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których mamy ograniczoną ilość miejsca. Dzięki podnoszonemu stelażowi możemy złożyć łóżko i zaoszczędzić przestrzeń w ciągu dnia.

Podsumowanie

Sypialnia połączona z salonem zapewne będzie wyzwaniem, jednak warto je podjąć w przypadku braku dodatkowego pomieszczenia. Choć wiadomo, że wydzielona strefa do nocnego wypoczynku nie jest tym samym, co oddzielny pokój – w takim wypadku dobór odpowiedniego rozwiązania jest kluczowy dla odpowiedniej aranżacji. Warto do wyzwania podejść  kreatywnie – dzięki temu nasze pomieszczenie zyska dodatkowe atuty

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów