Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak ustawić narożnik w salonie?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Narożnik zwykle stanowi centralny punkt pomieszczenia. W przeciwieństwie do wielu elementów wystroju, pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także użytkowe. Z tego powodu jego ustawienie ma ogromne znaczenie dla komfortu domowników. Narożnik w odpowiednim miejscu pozwala stworzyć przytulną atmosferę. Co to jednak znaczy „odpowiednie miejsce”?

Zastanawiasz się, jak ustawić kanapę narożną w salonie? Najpierw sprecyzuj swoje oczekiwania!

Zanim zaczniesz ustawiać meble w salonie, określ, na jakim efekcie Ci zależy. Czy Twój pokój dzienny ma być przestrzenią do relaksu czy też miejscem, w którym będziesz przede wszystkim gościć swoich przyjaciół i rodzinę? Odpowiedź zdecydowanie ułatwi Ci poszukiwania najlepszego układu. 

Przykładowo, jeśli chcesz, aby Twój salon stanowił głównie strefę relaksu, ustaw narożnik w pobliżu okna, aby cieszyć się dostępem do naturalnego światła. Jeśli natomiast salon ma stanowić przestrzeń do rodzinnego wypoczynku, warto rozważyć umiejscowienie narożnika w centralnej części pomieszczenia. Wówczas stworzy otwarte i przytulne miejsce spotkań.

Przede wszystkim dopasuj rozmiar narożnika do pomieszczenia

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu narożnika, jest rozmiar pomieszczenia. Kanapa narożna nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża w porównaniu do wielkości salonu. Niewielki narożnik w dużym pokoju będzie sprawiać wrażenie znikania w przestrzeni. Z kolei ogromny mebel w kształcie litery „U” (taki jak Varberg lub Enzo) na niewielkim metrażu może u niektórych osób wywoływać uczucie klaustrofobii.

Narożnik w centrum

Narożnik ustawiony w centrum salonu będzie łatwo dostępny dla wszystkich domowników. Otwarte ustawienie pozwala również na ruch i sprzyja tworzeniu swobodnej atmosfery. Pamiętaj jednak, że nie każda kanapa narożna sprawdzi się w takim ułożeniu. Jeśli chcesz, aby Twój narożnik pełnił centralną rolę w pokoju dziennym, wybierz mebel wolnostojący, czyli taki, który posiada tył obity tkaniną.

Narożnik przy ścianie

Szukasz pomysłu na to, jak ustawić narożnik w małym salonie? Najlepiej sprawdzi się ułożenie przy ścianie. Taka lokalizacja przekłada się na znaczną oszczędność miejsca i, tym samym, lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Możesz również umieścić narożnik w pobliżu innego mebla (np. regału lub komody), aby stworzyć harmonijną kompozycję.

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem?

Twój salon łączy się z aneksem kuchennym lub jadalnią? Narożnik to doskonałe rozwiązanie, które pomoże Ci naturalnie rozdzielić te przestrzenie. Ustaw go w strategicznym miejscu, aby stworzyć wirtualną granicę między poszczególnymi obszarami. Chcesz dodatkowo podkreślić podział przestrzeni? Wykorzystaj w tym celu dywan, stolik kawowy oraz rośliny.

Dodatkowe wskazówki

Zachowaj równowagę przestrzenną

Podczas ustawiania narożnika w salonie ważne jest zachowanie równowagi przestrzennej. Jeśli narożnik jest duży i dominuje wizualnie nad innymi elementami, rozważ zakup dodatkowych mebli lub akcesoriów, aby umieścić je na przeciwnym krańcu pomieszczenia. W takich sytuacjach na ogół dobrze sprawdzają się dywany. Odpowiednio dobrany wzór pomoże Ci zdefiniować przestrzeń i stworzyć estetyczną aranżację.

Sprawdź funkcjonalność

Podczas ustawiania narożnika należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność. Weź pod uwagę, jak będziesz korzystać ze swojego mebla. Planujesz spędzać na narożniku dużo czasu, czytając książki lub leżąc przed telewizorem? Upewnij się, że jest wygodny i zapewnia odpowiednią przestrzeń do relaksu

Eksperymentuj!

Ustawienie narożnika w salonie to trudne zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Przestrzeń tworzona przez kanapę narożną powinna być przytulna i funkcjonalna. Do osiągnięcia takiego efektu możesz potrzebować wielu prób. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować. Zmieniaj ustawienie narożnika tak często, jak tego potrzebujesz, a w końcu znajdziesz najlepsze możliwe ustawienie dla swoich potrzeb.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej