Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Kominek zdecydowanie kojarzy się nam z tradycją i komfortem oraz ciepłem. Moda na kominki oraz tak zwane „kozy” powraca. Możliwość cieszenia się przytulną atmosferą jest szczególnie atrakcyjna, gdy na zewnątrz panuje jesienna czy zimowa aura.

Lewy narożnik Instra w tkaninie Manila 02 na złotych nóżkach

Kominek w salonie – na etapie projektu

Decyzja o zamontowaniu kominka jest jedną z pierwszych, które musimy podjąć podczas projektowania salonu. Jego umiejscowienie, typ czy wygląd będą miały duże znaczenie dla całej aranżacji. Ważne jest również to, jaką funkcję będzie spełniał kominek. Czy ma regularnie dostarczać ciepło, czy może po prostu stanowić ozdobę wnętrza.

Wybór kominków

  • kominek z zamykanym wkładem – dobra decyzja, jeśli kominek ma utrzymywać temperaturę w całym domu a nie tylko w salonie
  • kominek otwarty – dostarcza wizualnych aspektów – efekt palącego się ognia, ale nie dostarcza dodatkowego ciepła ani w salonie, ani w pozostałych pomieszczeniach.
  • kominki wolnostojące zwane „kozami” – na taki kominek znajdziesz miejsce w każdym pomieszczeniu. „Koza” jest łatwiejsza w instalacji i dodaje wnętrzom skandynawskiego, przytulnego charakteru. 
  • kominek dwustronny 360 – świetny pomysł na wydzielenie stref relaksu oraz jadalni – widok ognia będzie miłym akcentem podczas odpoczynku na kanapie czy wspólnej kolacji.
Narożnik lewostronny Flat w tkaninie Monolth 85 welur

Napędzane paliwem biokominki nie emitują dymu czy sadzy, dlatego nie wymagają podpięcia do przewodu kominowego. Biopaliwa są nadal zdecydowanie droższym rozwiązaniem a do tego słabo ogrzewają nasze pomieszczenia. Choć nie ma problemu z dymem czy sadzą, to dwutlenku węgla może być całkiem sporo. W takim wypadku niezbędna jest właściwa wentylacja pomieszczeń. 

W salonie powinny znaleźć się narzędzia potrzebne do sprzątania kominka. Ponadto, ważne jest regularne przeglądanie kominka, aby upewnić się, że działa on poprawnie i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Rozmieszczenie mebli w salonie z kominkiem

Kominek zwykle jest centralnym punktem w salonie, więc musisz zaplanować, jakie meble będą się najlepiej nadawać do tego pomieszczenia, rodzaj kanapy czy narożnika będzie istotnym punktem.

Wygodna sofa Modulo w tkaninie Poso 100 sztruks

Ozdoby pomogą stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę. Możesz umieścić na przykład miękkie poduszki na sofie, ciepłe koce, dywany lub obrazy na ścianie.

Ważne jest również odpowiednie oświetlenie w salonie z kominkiem. Możesz użyć oświetlenia punktowego, które pozwoli na skierowanie światła na konkretny element w pomieszczeniu czy lampy stołowe, które pomogą stworzyć przyjemną atmosferę. 

Urządzanie salonu z kominkiem to proces, który wymaga cierpliwości i pomysłowości. Efekt powinien być taki, że chcesz spędzać w nim jak najwięcej czasu!

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów