Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Poznaj sposoby na porządek w pokoju dziecka

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Marzymy aby naszej dzieci zostały uroczymi bobasami, dzieci rosną – niestety!

Meble do przechowywania powinny nadążyć za nimi. Szafy, regały, pojemniki, kosze powinny być tak zaprojektowane aby lokator pokoju miał łatwy dostęp do zabawek, którymi interesuje się akurat w danym dniu.

Pudełka i pojemniki do przechowywania

Kluczem do sukcesu porządku w pokoju dziecięcym są odpowiednie pojemniki i pudełka. Powinny być łatwe do otwierania i zamykania, wizualnie urozmaicone dla dzieci. 

Dobrze zwrócić uwagę na wielkość przechowywanych przedmiotów. Drobne elementy, takie jak klocki, puzzle, kredki najlepiej przechowywać w przezroczystych pudełkach z przegródkami, natomiast większe przedmioty, takie jak lalki, pojazdy czy pluszaki, w odpowiednio dużych pojemnikach.

Plastikowe pudełka

Plastikowe pudła idealnie sprawdzają się do posegregowania drobnych zabawek – klocków, zwierzątek, puzzli, samochodów czy akcesoriów do malowania i rysowania. Pudełka można postawić je jeden na drugim lub zakupić system do przechowywania zabawek z wysuwanymi plastikowymi pojemnikami. Oba rozwiązania będą dobre, a dziecko będzie mogło mieć swoje zabawki pod ręką. 

Systemy mebli

Szukając mebli do przechowywania, które zaspokoją potrzeby twoich dzieci adekwatnie do wieku, warto wziąć pod uwagę system aby w przyszłości móc go rozbudować i dostosować, gdy pociechy trochę podrosną, a miejsce zabawek zaczną zajmować inne przedmioty. Półki oraz regały na zabawki powinny umożliwić najmłodszym korzystanie z nich bez konieczności pomocy rodziców. Meble warto dla bezpieczeństwa zamocować do ściany za pomocą haków lub wkrętów.

Bardzo dobrym sposobem na to, by dziecko nie nudziło się zbyt szybko, jest regularne wymienianie zabawek. Tym samym zabawki niewidziane przez dłuższy czas będą cieszyć tak, jakby były nowe.

Skrzynie na kółkach czy wysuwane szuflady to świetny pomysł na przechowywanie mniej używanych zabawek lub sezonowych ubrań. Jeśli rodzeństwo dzieli pokój, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, jak łóżko piętrowe z wbudowaną szafą i biurkiem. Takie rozwiązanie podniesie funkcjonalność pokoju.

Kosze – Hit!

Dzieci zwykle mają sporo zabawek a każde urodziny i inne okazje niosą za sobą kolejne zabawki do przechowywania. Do wyboru jest wiele kształtów w kształcie pudełka lub duże, pojemne kosze z uszami. Kosze to również idealny sposób na przechowywanie pluszaków. Kilka oczywiście zostawmy w widocznym miejscu, a reszta zmieści się do dużego, najlepiej kolorowego kosza.

Zarówno zabawki jak i materiały szkolne wymagają odpowiedniego przechowywania. W przypadku ubrań dobrym rozwiązaniem jest torba/kosz na pranie, która może mieć dwojakie zastosowania –  kosz na brudne ubrania lub przechowalnia zabawek – w zależności od potrzeb w danym momencie.

Podsumowanie

Pokój dziecka to spore wyzwanie, każda przestrzeń jest na wagę złota. Może być dobrze zorganizowanym miejscem zabaw a  jednocześnie przytulnym, zachęcającym miejscem do kreatywnych pomysłów.

Wystarczy odpowiednio posegregować zabawki oraz ułożyć je w zasięgu ręki naszych dzieci w taki sposób, aby dziecko mogło je również samodzielnie posprzątać. Zabieg ten pozwala dzieciom uczyć się decyzyjności i odpowiedzialności za swoje rzeczy. Dziecko, któremu pokazujemy zasady utrzymywania czystości, szybciej nauczy się organizować własną przestrzeń oraz własny czas. Taka umiejętność z pewnością przyda mu się również w dorosłym życiu.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej