Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Styl mid-century – współczesna interpretacja

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Styl mid-century, czyli nowoczesne retro styl połowy XX wieku

Obecnie mid-century to jeden z ulubionych stylów projektantów wnętrz i kreatorów mebli. Styl powraca do łask choć tak naprawdę nigdy nie odszedł w zapomnienie.

Aktualne trendy wyraźnie pokazują, że nie stracił on na aktualności. Mid-century modern ma do zaoferowania sporo funkcjonalnych i ciekawych rozwiązań, które doskonale oddają klimat minionych dekad, oraz pokazują zmiany w designie, jakie zaszły na przestrzeni lat i sposób, w jaki współcześnie postrzegane są wnętrza.

Powstanie stylu mid-century

Styl mid-century kształtował się od późnych lat 40-tych aż do końca lat 60-tych. Jego estetyka mocno nawiązuje do połowy minionego stulecia, która w designie i architekturze była początkiem narodzin minimalizmu. Na jego ostateczny wygląd duży wpływ miał styl bauhaus, który  skupiał się funkcjonalności wyposażenia wnętrz i zachęcał do odrzucenia zbędnej dekoracyjności.

Charakterystyka stylu mid-century

Po dzień dzisiejszy najbardziej jest on kojarzony z brakiem przesady, bardzo prostymi liniami, nowoczesnymi formami i otwartymi przestrzeniami wypełnionymi sporą ilością światła. Styl mid-century we wnętrzach zdecydowanie wyróżnia się dobrą jakością materiałów oraz funkcjonalnością rozwiązań.

To styl, który kocha kontrasty wynikające z zastosowania mocno różniących się barw oraz faktur materiałów. Drukowane tkaniny, graficzne wzory lub te w matowym wykończeniu, bardzo często przybierają odcienie ciemnej zieleni, czerwieni, pastelowego różu, czy żółci.

Praktyczne funkcje mid-century

Design z tamtego okresu pozbawiony jest  dekoracyjności natomiast mocno skupia się na praktycznych funkcjach. Jest to z pewnością jeden z powodów, dla których w latach 50-tych i 60-tych zostały spopularyzowane rozwiązania modułowe i nisko osadzone meble na szczupłych, drewnianych  nóżkach. Wnętrze warto uzupełnić  fotelem w intensywnym kolorze, który będzie wyraźnie zaznaczać swoją obecność na tle reszty wystroju.

Podsumowanie

Styl mid-century modern zapewne spodoba się wszystkim miłośnikom vintagowych wnętrz jak i osobom, które chętnie łączą klasykę z nowoczesnością. Sympatycy eklektyzmu również znajdą tu coś dla siebie!

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów