Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Tapety na ścianę – podpowiadamy

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Tapety na ścianę i ich historia

Tapety na ścianę zostały stworzone jako dekoracje dla drewnianych boazerii, tkanin dekoracyjnych, które stanowiły główną ozdobę wnętrz do XVII wieku. Był to produkt luksusowy ponieważ drukowano je za pomocą ręcznie wykonanych stempli oraz rzeźbionych wałków, z których każdy nanosił inny kolor. Tapety popularność zyskały w XIX wieku, kiedy zaczęto produkować je w długich rolkach.

Szczytowy rozkwit nastąpił dzięki wzorom wprowadzonym przez artystę Williama Morrisa. Tapety przeszły prawdziwą ewolucję. Obecnie nie przypominają już swoich poprzedników sprzed lat. Są niezwykle funkcjonalne oraz trwałe – Można je zastosować w każdym pomieszczeniu w domu, w kuchni czy wilgotnej łazience. Czyszczenie i wymiana tapety są bezproblemowe, co pozwala na podążanie za trendami w dziedzinie aranżacji wnętrz, przede wszystkim salonu. 

Tapeta w salonie na jednej ścianie

Jest to dobre rozwiązanie – miejscowe stosowanie tapety w aranżacji salonu optycznie wydzieli konkretne strefy. To szczególnie dobry pomysł, jeśli twój pokój dzienny tworzy wspólną strefę wraz z aneksem kuchennym. Taki trik sprawi, że poszczególne części zostaną oddzielone bez tworzenia ścian działowych.

Tapeta na jednej ścianie – którą ścianę wybrać? 

Salon to znakomita przestrzeń do wykorzystania dekoracyjnych walorów tapety. Oryginalny motyw podkreśli niepowtarzalny charakter pomieszczenia.

Miejsce przeznaczenia…

tuż za kanapą

Sofa najczęściej stanowi centralny punkt pomieszczenia. Warto zaakcentować właśnie to miejsce, gdzie najczęściej wypoczywamy, odpowiednio dobrana tapeta skupi uwagę domowników oraz gości, przyciągając wzrok, zachęcając do wypoczynku. 

Warto postawić na tapetę inspirowaną naturą, liczy się przytulna atmosfera. Motywy kwiatowe, roślinne czy fototapeta z widokiem na zamglony las będzie strzałem w dziesiątkę. 

Tapeta w salonie na jednej ścianie z telewizorem

Bardzo częste miejsce do do zagospodarowania tapetą z ciekawym motywem. W tym przypadku liczy się umiar. Tapety z subtelnym wzorem, który w trakcie oglądania nie odwraca uwagi od odbiornika. 

Tapeta w pokoju naszych pociech 

Psychologowie twierdzą iż kolory intensywne w tym czerń pozytywnie wpływają na rozwój niemowląt. Nasycone kolory oraz odpowiedni wystrój wnętrza pozytywnie wpływają na kreatywność naszych dzieci. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tapet w tym tapety kolorowanki dzięki którym można stworzyć ciekawą przestrzeń.

Małe pomieszczenia

W małych pomieszczeniach również możemy zastosować tapetę na jednej ścianie a odpowiednio dobrane wzory oraz kolory mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Tym sposobem możemy zaznaczyć funkcjonalność konkretnych stref np strefy relaksu.

Tapety są wielofunkcyjne, wspaniale zdobią pomieszczenia jak i dzięki nim można doskonale ukryć niedoskonałości ściany.

Kilka wskazówek

Najważniejsze aby skupić się na architekturze wnętrza: gdzie znajduje się wejście, gdzie okna? Czy dany wzór powiększy, czy pomniejszy pomieszczenie?  Pamiętaj, że tapeta powinna być umieszczona tak aby dawać poczucie równowagi z pozostałymi ścianami, oraz  współgrać z pozostałymi elementami jak meble, dekoracje, zasłony, dywany itd. Przemyślane aranżacje dają spektakularny wynik.

Najmodniejsze wzory tapet

W nowoczesnych wnętrzach dominują wzory geometryczne, choć florystyczne motywy również się doskonale wpiszą w każdy. Najczęściej poszukiwane są wzory geometryczne, trójwymiarowe i metaliczne. 

W klasycznych wnętrzach spotykamy najczęściej tapety w pasy oraz wzory gobelinowe motywy przede wszystkim roślinne. Rekordy popularności bije ostatnio wzór drzew.

Podsumowanie

Właściwie dobrane tapety zdobią i podkreślają charakter wnętrza. Wybierając tapetę dekoracyjną, musimy wziąć pod uwagę wielkość oraz przeznaczenie wnętrza. Kluczem jest dopasowanie koloru oraz wzoru, a także wybór odpowiedniej płaszczyzny. Tapeta może pomóc, ale także i zaszkodzić w ostatecznym wyglądzie pomieszczenia.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów