Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Wszystko o meblach tapicerowanych

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie lub dom bez chociażby jednego mebla tapicerowanego. Kanapy, narożniki i fotele pełnią bardzo ważną rolę podczas organizacji przestrzeni. Nie tylko dodają pomieszczeniom klasy i charakteru, ale także stanowią miejsce komfortowego wypoczynku. Z powodu swojej popularności są dostępne w bardzo wielu kształtach i stylów. Ich różnorodność może przyprawiać o zawrtót głowy, dlatego dobrze się odpowiednio przygotować, zanim wyruszy się na zakupy.

Czym w ogóle są tapicerowane meble?

Meble tapicerowane to wszystkie meble, które posiadają tapicerkę, a więc zostały obite tkaniną. Wśród nich można znaleźć zarówno narożniki, jak i pufy, krzesła i kanapy. Historycy uważają, że pierwszy mebel tego typu został wykonany w starożytnym Egipcie. Był to tron Tutenchamona, który posiadał poduszkę na siedzisku. 

Wraz z rozwojem cywilizacji kształtowały się techniki tapicerskie. Pojawienie się nowoczesnych maszyn znacznie zwiększyło możliwości obijania materiałami. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość pokryć różniących się od siebie wytrzymałością, kolorami i fakturą. Dzięki temu każdy może znaleźć idealny mebel dla siebie.

Nowoczesne meble tapicerowane – konstrukcja

Podstawowa konstrukcja mebli tapicerowanych składa się z ramy, siedziska, oparcia i tapicerki. Rama stanowi szkielet mebla i jest zwykle wykonywana z drewna lub metalu. Materiały tego typu zapewniają odpowiednią trwałość i wytrzymałość. Siedzisko i oparcie są tak profilowane, aby zapewniać komfort podczas wypoczynku. Z kolei tapicerka – jako warstwa zewnętrzna – nadaje meblom kolor oraz teksturę.

Meble wypoczynkowe a materiały tapicerskie

Podczas tapicerowania korzysta się z szerokiej gamy materiałów, które obejmują tkaniny, skóry naturalne i ekologiczne oraz mikrofibry. Poszczególne obicia różnią się od siebie nie tylko wyglądem i właściwościami sensorycznymi, ale także wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia

Jakość tkaniny zwyczajowo ocenia się według testu Martindale’a. Określa on liczbę cykli przecierania, którą jest w stanie wytrzymać dany materiał. Przyjmuje się, że tapicerka przeznaczona do intensywnego użytku powinna osiągać wartość ok. 40 tys. cykli Martindale’a

Poszczególne tkaniny różnią się także trudnością w czyszczeniu. Niektóre plusze i welwety mogą kiepsko znosić nawet delikatne zabrudzenia. Z kolei ekoskóry zwykle cenione są za łatwość konserwacji. W wielu przypadkach wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby odzyskały piękny i świeży wygląd. Nic dziwnego, że obicia tego typu są tak chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi oraz opiekunów zwierząt domowych. Na szczęście, coraz więcej producentów stawia na tkaniny wyposażone w specjalne powłoki hydrofobowe. Dzięki temu nowoczesne sofy i narożniki mogą być jednocześnie eleganckie i łatwe w czyszczeniu (zobacz narożnik Bari). 

Meble wypoczynkowe tapicerowane – konserwacja i czyszczenie

Regularna konserwacja mebli tapicerowanych stanowi klucz do utrzymania ich eleganckiego wyglądu. Przekłada się także na znaczne wydłużenie żywotności

Przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi danego materiału. W przypadku zabrudzeń najlepiej działać szybko, aby uniknąć wnikania do wnętrza tapicerki i powstawania trwałych uszkodzeń. Na trudniejsze plamy powinno stosować się delikatny detergent lub specjalny środek do czyszczenia mebli tapicerowanych. Zanim jednak nałożysz go bezpośrednio na kanapę lub fotel, sprawdź, czy nie powoduje odbarwień na niewidocznym fragmencie mebla

Niektóre meble tapicerowane wypoczynkowe posiadają wymienne poduszki i/lub pokrowce. Te elementy również wymagają regularnego czyszczenia. Od czasu do czasu zdejmuj je i pierz zgodnie z zaleceniami. Postępując w taki sposób, utrzymasz je w czystości i należytej higienie.

Narożniki tapicerowane? Tapicerowane sofy? Jak wybrać odpowiedni mebel dla siebie?

Wybierając meble tapicerowane, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić dostępną przestrzeń i proporcje pomieszczenia. Warto również zastanowić się nad funkcjonalnością mebla i jego przeznaczeniem. Przykładowo, jeśli szukasz czegoś do codziennego użytku, przejrzyj sofy tapicerowane materiałami wytrzymałymi i łatwymi w użytkowaniu. Z kolei, jeśli masz zamiar na swoim meblu głównie leżeć i/lub spać, powinny zainteresować Cię nowoczesne łóżka tapicerowane (np. Alsta). 

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej