Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Kupując produkty, znajomość tej miary jest ważna przy doborze właściwej ilości. Objaśniamy, czym jest i jak obliczyć metr bieżący.

Czym jest metr bieżący?

Metr bieżący jest jednostką długości równą metrowi. Służy on do obliczania długości przedmiotów wielowymiarowych, w przypadku których pozostałe wymiary, takie jak szerokość i głębokość są stałe. Skrót tej jednostki miary to m.b.

Do czego wykorzystujemy jednostkę metra bieżącego?

Jednostka ta jest stosowana m.in. do mierzenia produktów zawijanych w rolki. Metr bieżący jest używany również w sektorze usług do wyceniania elementów wyposażenia domu, przykładowo blatów kuchennych. Wykorzystywany jest również w branży budowlanej np. do wykopu fundamentów.

Jak rozróżnić Metr bieżący od metra kwadratowego?

Mb jest jednostką długości, metr kwadratowy (m²) jest miarą powierzchni. W przypadku metra bieżącego istotna jest tylko długość, tak w przypadku metra kwadratowego ważna jest długość oraz szerokość.

Przykładowo klient postanowił kupić 5 metrów bieżących tkaniny. Jej szerokość to 3 metry. W tej sytuacji należy wykonać obliczenie 5 × 3, co daje nam 15 m² tkaniny

Narożnik Bjorn L lewy w tkaninie welur Monolith 85

A jak liczyć metr bieżący? 

Jeden mb równy jest jednemu metrowi długości.

Najczęściej podaje się bieżącą ilość materiału w jednostce 1 metra. “Przykładowo jak obliczyć mb tkaniny mierzącej 3 metry szerokości.

Osoba, która chce ją kupić, nie ma wpływu na szerokość, która w tym przypadku wynosi 3 metry. Może jednak zdecydować, jaką jej długość chce nabyć. Może być to np. 5 metrów. Oznacza to, że zapłaci on za produkt o wymiarach 5 × 3 metry.

Co kupujemy na metry bieżące?


Branże, takie jak wyposażenie wnętrz, budownictwo oraz sektor tekstylny, wykorzystują metry bieżące.

Przede wszystkim  metra bieżącego używa się do obliczania długości m.in. materiałów zwijanych w rolkę są to między innymi:

pokrycia podłóg — wykładziny, dywany, panele podłogowe; zdobienia ścian — tapety, ogrodzenia – balustrady, siatki, płoty czy ocieplania budynków – wełny mineralne,

Metr bieżący jest jedną z najpopularniejszych miar, jaką wykorzystuje się w budownictwie oraz aranżacji wnętrz. Dzięki łatwemu obliczaniu jest miarą z którą poradzi sobie każdy.

Kanapa Bjorn w tkaninie welur Monolith 85

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów