Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Naprawa ekoskóry – jak odnowić powierzchnię mebli?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Skóra naturalna jest rzadziej stosowana w tapicerce, obecnie z powodzeniem zastępuje ją ekoskóra – posiada słabsze parametry użytkowania, ale kosztuje zdecydowanie mniej, a produkcja nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Częściej jednak ulega przetarciom lub pęknięciom, co negatywnie odbija się na estetyce mebli wypoczynkowych. Przetarty mebel, pęknięta ekoskóra nie oznacza konieczności wymiany mebli, istnieje kilka sposobów na zamaskowanie ubytków.

Łatanie

Kiedy rozdarcie jest rozległe i nie nadaje się do zszycia, konieczne będzie jego załatanie. Niestety efekt pozostanie widoczny natomiast dziura przestanie się powiększać.

Należy na początku oczyścić i osuszyć zniszczone miejsce. Następnie przygotuj odpowiedniej wielkości łatkę, która kolorem będzie odpowiadała tapicerce. Zaklej nią wadę przy pomocy profesjonalnego kleju do powierzchni skórzanych.

Płynna skóra

Do naprawy mebli można użyć także preparatu nazywanego płynną skórą. Należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Należy docisnąć skórę do łatki, a pozostałą przestrzeń wypełnić płynną skórą w kolorze dobranym do tapicerki. Rozprowadź ją za pomocą małej szpachelki. Pozostałe szczeliny uzupełnij płynną skórą i ponownie rozprowadź ją za pomocą szpachelki. Na koniec zakonserwuj całą kanapę przeznaczonym do tego środkiem.

Pomoc fachowca

Konsultacja oraz naprawa u fachowca w dziedzinie tapicerstwa może okazać się niezbędna. Kwota za usługę może być niewielka a kanapa będzie znów wyglądała jak nowa. Tapicer sam może załatać przetarte miejsca bądź wymienić całą tapicerkę.

Pielęgnacja

Aby utrzymać tapicerkę mebli w dobrym stanie, należy regularnie czyścić ekoskórę i poddawać ją zabiegom pielęgnacyjnym. Należy pamiętać, że materiał skóry oraz ekoskóry ma odmienne właściwości, więc w obu przypadkach potrzebne są różne środki konserwujące.

Czyszczenie tapicerki ze skóry naturalnej odbywa się najczęściej za pomocą  szarego mydła i wody. Podobnie wygląda pielęgnacja ekoskóry. Jeśli zabrudzenia nie znikną podczas takiego czyszczenia należy zakupić specjalne preparaty chemiczne. Należy pamiętać, że musi on być dostosowany do konkretnego rodzaju tkaniny. Tego typu środki warto przetestować na fragmencie mebla.

Regularne dbanie o tapicerkę wydłuża jej żywotność. Należy na bieżąco czyścić powstałe zabrudzenia nie używając do tego ostrej chemii. Do pielęgnacji polecamy specjalnie do tego przeznaczone produkty.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów