Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Połączenie wersalki z narożnikiem – czy warto?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Narożnik rozkładany – praktyczne połączenie narożnika z funkcją wersalki

Odkryj, dlaczego narożnik rozkładany łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnej wersalki z eleganckim designem narożnika. Dowiedz się, jak ten wyjątkowy mebel potrafi wzbogacić każde wnętrze, dostosowując się do różnych potrzeb. Poznaj praktyczne porady, jak wykorzystać pełen potencjał narożnika rozkładanego w Twoim domu.

Narożnik Bjorn w tkaninie welur Monolith 37

Narożnik rozkładany jak wersalka – Czym się wyróżnia?

Mebel tego typu składa się z dwóch części – podstawowej oraz rozkładanej wersalki, która po rozłożeniu tworzy wygodne miejsce do spania. Funkcja spania wyposażona jest w system klik klak, który znacząco ułatwia rozkładanie. Narożnik rozkładany jak wersalka wyróżnia się funkcjonalnością – pełni rolę jako miejsce do siedzenia w ciągu dnia i łóżko do spania na noc. System ten doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Systemy rozkładania narożnika oraz ich mocne i słabe storny

Wybierając sofę, narożnik czy też wersalkę warto sprawdzić jaki posiada ona system rozkładania. Kluczowe znaczenie ma również wielkość salonu oraz układ mebli. W przypadku, gdy zakupiony mebel będzie służył do spania codziennego warto wybrać ten z wygodnym automatem wspomagającym rozkładanie. Ta funkcjonalność pozwala bez wysiłku zmienić sofę w dwuosobowe łóżko. Niemniej jednak systemów rozkładania sof jest wiele i warto wiedzieć czym one się różnią. 

Narożnik Enzo z automatem DL

System przesuwny na ślizgach

Taka forma rozkładania znajduje się najczęściej w sofach do okazjonalnego spania. Siedzisko nie jest połączone ze skrzynią, a przesuwa się po niej na ślizgach. W celu rozłożenia mebla należy delikatnie unieść siedzisko do góry, a następnie równomiernie wysunąć je do przodu. Następnie należy opuścić oparcie i gotowe. Pojemnik na pościel w takim rozwiązaniu znajduje się najczęściej pod siedziskiem. Nie jest to najwygodniejszy sposób rozkładania mebla lecz po kilku próbach z pewnością uda nam się dojść do wprawy. Trzeba mieć na uwadze, że ten system rozkładania wymaga użycia obu rąk oraz przesunięcia ręcznego od samego początku do samego końca.  

Kanapa Pufetto w tkaninie Manila 26

System przesuwny na rolkach

To forma rozkładania bardzo podobna do poprzednio omawianej. Różnica polega głównie na tym, iż w tym systemie zamontowana jest prowadnica oraz kółeczka, które ułatwiają wysunięcie siedziska. Najczęściej podczas montażu należy założyć blokady, które uniemożliwiają samoczynne rozkładanie się mebla. Pojemnik na pościel w tym rozwiązaniu również powinien znajdować się pod siedziskiem. Choć nie jest to rozwiązanie automatyczne to rozkładanie mebla na rolkach jest znacznie łatwiejsze niż na ślizgach. 

Automat DL

Montuje się w sofach oraz narożnikach, gdzie z funkcji spania będziemy korzystać często lub codziennie. Jest to rozwiązanie podobne do poprzednich dwóch z tą różnicą, że mechanizm wykona za nas całą pracę, a my musimy wyłącznie zainicjować wysunięcie siedziska. Automat łączy skrzynię z siedziskiem, dzięki czemu możemy rozłożyć sofę nawet jedną ręką. Po wysunięciu siedziska należy opuścić oparcie i już można ułożyć się do snu. Pojemnik na pościel w tym wypadku również znajduje się pod siedziskiem. To najpopularniejszy system ułatwiający rozkładanie. Spokojnie możemy rozłożyć sofę jedną ręką, a nawet kilkulatek poradzi sobie obsługą mechanizmu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Wózek typu delfin

To rozwiązanie częściej jest stosowane w narożnikach niż w sofach. W tym wypadku należy wysunąć szufladę znajdującą się pod siedziskiem mebla. Następnie należy za pomocą specjalnego uchwytu wyciągnąć położony na wózku materac. Najczęściej jest to materac piankowy, co może powodować różnicę w twardości powierzchni spania. To rozwiązanie, choć jest proste w użyciu ma wadę w postaci braku możliwości zastosowania pojemnika na pościel pod siedziskiem. Najczęściej pojemnik znajduje się wtedy w drugiej części narożnika podnoszonej na automacie sprężynowym. Samo wysunięcie wózka jest łatwe i nie stanowi problemu lecz wyciagnięcie materaca wymaga użycia siły. Należy złapać za uchwyt i podnieść materac w górę. Następnie podniesiony materac należy pociągnąć do siebie i nacisnąć na niego by położył się w poziomie. Dla silnej osoby dorosłej rozłożenie wózka typu delfin nie będzie stanowić problemu lecz nie wyobrażam sobie, by dziecko bezproblemowo skorzystało z tego mechanizmu.

Narożnik Astorp prawy w tkaninie sztruks Poso 100

Czym jest mechanizm klik-klak w narożnikach rozkładanych jak wersalka?

Automat wersalkowy „Klik-Klak”

Automat zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu odgłosowi towarzyszącemu rozkładaniu mebla. Najczęściej jest on wykorzystywany w tradycyjnych wersalkach. Rozłożenie wersalki z tym systemem jest bardzo proste, a także szybkie. Wystarczy podnieść siedzisko, a następnie docisnąć do oparcia, aż usłyszymy „klik-klak”. Następnie kładziemy siedzisko i mamy rozłożoną wersalkę. W tym rozwiązaniu pojemnik na pościel znajduje się pod siedziskiem mebla. Klik-klak to bardzo przyjemny system rozkładania, który nie wymaga wiele siły.

Znając już najpopularniejsze systemy rozkładania możemy ocenić, który z nich najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom. Każdy z nas ma inne upodobania i dla jednej osoby system rozkładania na ślizgach może się okazać uciążliwy podczas, gdy inna osoba bez trudu poradzi sobie z rozłożeniem. Niemniej jednak niezależnie od naszych upodobań system rozkładania to jedna z najważniejszych cech produktu jakie należy sprawdzić przed zakupem. 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Moderno Meble

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie zmierzyć narożnik? -Jaki wybrać wymiar narożnika ?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Czytaj więcej
03.12.2023

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Co to jest metr bieżący i czym różni się od metra kwadratowego?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Musztardowe LOVE – kolor musztardowy we wnętrzu

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Rodzaje foteli typu uszak – jaki wybrać?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak poprawnie czytać karty techniczne materiałów obiciowych? – oznaczenia tkanin

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

O czym warto pamiętać podczas aranżacji salonu z kominkiem?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Jak urządzić wąski i długi pokój? Porady aranżacyjne

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Styl boho – jak urządzić mieszkanie?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym połączyć i jak wykorzystać modny kolor?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Granatowa sofa lub narożnik w salonie

Czytaj więcej
Porady
23.11.2023

Przewodnik po systemach rozkładania mebli tapicerowanych

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Tkaniny przyjazne zwierzętom

Czytaj więcej
Inspiracje
18.11.2023

W jakim stylu urządzić mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Porady
18.11.2023

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Sofa z pufą jak narożnik – Nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Czytaj więcej
Porady
03.12.2023

Modne narożniki do salonu – Poznaj aktualne trendy!

Czytaj więcej