Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4 jak dobrać twardość materaca?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Oznaczenia twardości materacy

  • H1 materac miękki, wskazany jest dla osób do wagi 60kg. 
  • H3 materac średnio twardy, dla osób 80-100kg lub lżejszych lubiących twardsze materace. 
  • H4 materac twardy spełni wymagania osób powyżej 100 kg i lżejszych lubiących twarde powierzchnie.

Każdy posiada swoje indywidualne wymagania odnośnie materaca, za twarde lub za miękkie? o czym należy pamiętać przy zakupie?

Twardość materaca – podstawa przy jego zakupie, zły wybór może prowadzić do mało komfortowego snu.

Czym jest twardość materaca?

Jakie możemy wyróżnić  twardości materaców? Stopień twardości materaca: H1, H2, H3, H4, H5 – czym jest?

Pod takim pojęciem znajduje się odczuwalny opór materaca na nacisk. Gdy materac jest twardy, wtedy trudniej go nacisnąć, natomiast, gdy jest za miękki, nacisk możemy wywołać znacznie łatwiej.

Każdy z nas inaczej odczuwa twardość materaca, na rynku możemy znaleźć różne ich twardości, aby każdy z nas mógł dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb.

Łoże małżeńskie Paris w tkaninie velvet

Kategorie twardości materacy

Materace posiadają kategorie twardości w tym celu producenci zaczęli także oznaczać je odpowiednimi symbolami, aby łatwiej było określić stopień twardości od h1 do h5

Materace wyposażone w piankę termoelastyczną to materace bardzo miękkie lub też miękkie, natomiast materace z matą kokosową są materacami twardymi.

W sprzedaży możemy znaleźć także materace o dwóch różnych twardościach. W takich materacach stosuje się różne materiały po każdej stronie, po odwróceniu materac posiada inną twardość. 

Czym kierować się przy doborze twardości materaca?

Odpowiedź nie jest prosta, warto wziąść pod uwagę kilka czynników przy zakupie.

Twardość materaca a waga użytkownika

Dla osób lżejszych producenci polecają materace bardziej miękkie, natomiast dla cięższych materace twarde.

Łóżko kontynentalne Alsta w tkaninie Monolith 02

Twardość materaca a pozycja snu

Jest to dość istotna kwestia przy wyborze materaca gwarantującego dobry sen. Dla osób śpiących na brzuchu albo na plecach polecane są materace średnio-twarde lub nawet twarde. Zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się ciała, a tym samym nadmiernie obciążenie dolnej części kręgosłupa.

Z kolei osoby wolące sen na boku, odpowiedni będzie materac miękki, umożliwiający uzyskanie właściwego podparcia w najbardziej zagłębiających się w materacu punktach – linii barków i bioder.

Na rynku znajdziemy również materace o kilku różnych strefach twardości tym samym materac jest bardziej miękki w linii barków i bioder, natomiast twardszy w pozostałych partiach.

Materace nawierzchniowe

Jeśli obecny materac nie spełnia naszych oczekiwań istnieje możliwość zakupu tzw. materacy nawierzchniowych tak zwane toppery. Taka nakładka przy odpowiednim wyborze utwardzi lub zmiękczy powierzchnię spania. Aby nadać materacowi większą twardość, polecamy nakładkę kokosową, natomiast wtedy, gdy chcemy, aby spało nam się bardziej miękko, warto zakupić topper z pianki termoelastycznej.

Szare łoże małżeńskie Horizon w tkaninie Monolith 85 z topperem

Czas na zmiany

Jeśli nasz obecny materac powoduje nadmierne naciągnięcie mięśni, które kończą się bólem pleców a po wstaniu możemy mieć znaczące mieć trudności z wyprostowaniem się oznacza to iż nasz materac jest za miękki. Natomiast jeśli rano czujemy się połamani lub odczuwamy znaczące napięcie mięśni nasz materac może okazać się za twardy.

Materac średnio-twardy H3

Najbardziej popularny model, gdy nie potrafimy określić dokładnie jaki model będzie dla nas najlepszym wyborem. Materace średnio-twarde cieszą się największą popularnością i większość użytkowników odczuwa wysoki komfort użytkowania.

Wygodne łóżko Malmo w tkaninie hydrofobowej

Podsumowanie

Komfort snu jest bardzo istotny, tym samym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie materaca, wybór nie musi być trudny:

Wybierz twardość materaca do swojej wagi, wzrostu,oraz indywidualnych preferencji. Jeżeli nie potrafisz się zdecydować, wybierz materac dwustronny ( o różnych stopniach twardości) lub materac średnio twardy H3. Gdy obecny materac jest za twardy lub zbyt miękki, dobierz odpowiednią nakładkę (topper).

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów