Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak czyścić meble tapicerowane?

Porady 18.11.2023

Spis treści artykułu

Czyszczenie tapicerki meblowej nie powinno nam sprawić więcej problemu niż czyszczenie dywanu. Uważajmy jednak na materiał, z jakiego wykonane jest obicie. Jak wyczyścić tapicerowane sofy ze skóry i ekoskóry?

Skóra jest materiałem bardzo delikatnym i do jej czyszczenia należy stosować jedynie środki przeznaczone do skórzanej tapicerki – inaczej możemy narazić ją na zniszczenie. 

Z domowych środków możemy użyć jedynie letniej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Ważne jest, aby gąbka lub użyta ściereczka nie miała szorstkiej struktury. Przy czyszczeniu nie należy mocno przyciskać myjki – wskazane jest wykonanie więcej ruchów natomiast z mniejszym nakładem siły. 

Ale to nie wszystko – warto pamiętać, by plamy czyścić od brzegów, a nie od środka, by uniknąć powiększenia zabrudzeń. To ważny element techniki czyszczenia mebli domowymi sposobami, który pozwoli nam skrócić czas pracy nad powstałym zabrudzeniem. 

Kanapa Bjorn w tkaninie Monolith 37

Od tradycyjnych materiałów po aksamit i welur

Meble z tradycyjną tapicerką materiałową można myć wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania – to dobry sposób na odświeżenie materiału. Przy dużych zabrudzeniach można też użyć wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. 

Pokrycia z aksamitu, weluru czy sztruksu powinniśmy czyścic zgodnie z kierunkiem włosia. Płyn wcieramy delikatnie w tkaninę i pozostawiamy na około 1 godzinę, potem szczoteczką wyczesujemy materiał. Posklejane włókna suszymy za pomocą niezbyt gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów. Możemy użyć także gotowych środków specjalnie przygotowanych do takich pokryć.

Zanim zastosujemy nowy środek do czyszczenia tapicerki, warto wypróbować jego działanie na mało widocznym fragmencie pokrycia. Nie powinniśmy stosować środków zbyt mocnych, powodujących powstawanie odbarwień, cieni czy zacieków. Nie używamy zatem odplamiaczy, rozpuszczalników czy wybielaczy, które mogą nieodwracalnie zniszczyć pokrycie tapicerskie.

Narożnik Flat lewy w tkaninie Monolith 85

Jeśli dopiero zastanawiamy się nad tym na jaki narożnik lub sofę się zdecydować – warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją tkaniny. Niektórzy producenci, oferują modele pokryte tkaniną plamo i wodoodporną co w praktyce, znacząco ułatwi nam utrzymanie mebla w czystości! 

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów