Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak poprawnie zmierzyć narożnik?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Jak dokładnie zmierzyć narożnik – krok po kroku

Nie wiesz, jak poprawnie zmierzyć narożnik w swoim domu? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dokonać precyzyjnych pomiarów, które są kluczowe aby, uniknąć pomyłek podczas zakupu, sprzedaży, przestawiania mebli, wymiany czy dostosowania przestrzeni wokół istniejącego

Dlaczego dokładny pomiar narożnika jest tak ważny?

Kupując nowy mebel wypoczynkowy, należy zawsze idealnie dopasować wymiary narożnika do swojego mieszkania. Dzięki poprawnym pomiarom cała aranżacja będzie dobrze się prezentować oraz spełni swoje najważniejsze funkcje. Wielokrotnie jednak zapominamy o najważniejszych aspektach.

Pomiar kanapy jest ważny z kilku powodów: 

 • Dopasowanie do przestrzeni: Pomiar pozwala upewnić się, że kanapa będzie odpowiednio dopasowana do dostępnej przestrzeni w pokoju.
 • Unika to problemów związanych z brakiem miejsca lub zbyt dużym meblem. 
 • Komfort użytkowania: Prawidłowe wymiary kanapy mają wpływ na komfort użytkowania.
 • Właściwa długość i głębokość kanapy mogą zapewnić wygodne miejsce do siedzenia i relaksu. Estetyka: Kanapa jest często centralnym elementem wystroju wnętrza, dlatego ważne jest, aby jej wymiary pasowały do stylu i proporcji pomieszczenia.
 • Estetyczne dopasowanie wpływa na ogólny wygląd wnętrza. 
 • Funkcjonalność: Pomiar może również pomóc w wyborze kanapy z dodatkowymi funkcjami, takimi jak łóżko rozkładane czy schowki na przedmioty. 
 • Odpowiednio dostosowane wymiary mogą wpłynąć na wybór funkcji, które spełnią Twoje potrzeby. Dlatego dokładny pomiar kanapy przed zakupem jest istotny, aby zapewnić, że będzie ona spełniać Twoje oczekiwania i efektywnie pasować do Twojej przestrzeni życiowej.

Narzędzia potrzebne do dokonania pomiaru narożnika

W pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć szerokości i głębokości narożnika. Aby to zrobić, potrzebujemy miarki krawieckiej lub taśmy mierniczej.

Krok po kroku: jak dokładnie zmierzyć narożnik

Szerokość oraz głębokość mebla:

Podłokietniki – pomiar od wewnętrznej krawędzi do wewnętrznej krawędzi drugiego podłokietnika – wyjdzie całkowita szerokość narożnika. Następnie należy zmierzyć od tylnej krawędzi narożnika do przedniej siedziska – głębokość narożnika.

Wysokość mebla mierzymy od podłogi do górnego punktu oparcia narożnika. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany narożnik będzie pasował do wnęki pod oknem, należy zmierzyć wysokość okna. 

Częste błędy podczas mierzenia i jak ich unikać?

Aby unikać błędów podczas pomiaru narożników, oto kilka wskazówek:

 • Użyj odpowiednich narzędzi: Skorzystaj z miarki, kątomierza lub poziomicy, aby dokładnie zmierzyć narożniki. 
 • Sprawdź dokładność narzędzi: Upewnij się, że narzędzia, których używasz, są w dobrym stanie i nie są uszkodzone, co mogłoby wprowadzić błędy. 
 • Zadbaj o równość kątów: Upewnij się, że narożniki są dokładnie w kształcie prostokąta lub kwadratu, a nie wygięte lub nierówne. 
 • Uwzględnij grubość materiałów: Jeśli pomiar narożników dotyczy konkretnego projektu budowlanego, uwzględnij grubość materiałów, które zostaną użyte, ponieważ może to wpłynąć na wyniki pomiaru. 
 • Mierz dwukrotnie: Dla większej dokładności, zmierz narożniki co najmniej dwukrotnie, a następnie oblicz średnią wartość, aby uniknąć pojedynczych błędów pomiarowych. Znajdź referencyjny punkt: Możesz użyć jednego narożnika jako punktu referencyjnego i zmierzyć inne narożniki względem niego, co może pomóc w utrzymaniu dokładności. 
 • Wybieraj stabilne pozycje: Stojąc w stabilnej pozycji, zmierz narożniki ostrożnie i dokładnie.
 • Pracuj przy dobrej widoczności: Upewnij się, że masz dobre oświetlenie i widoczność podczas pomiarów, aby uniknąć błędów wynikających z niedostatecznego oświetlenia. 
 • Dokładność to priorytet: W przypadku projektów budowlanych lub rzemieślniczych, dokładność pomiaru narożników jest kluczowa, więc zawsze staraj się działać dokładnie. Pamiętaj, że unikanie błędów pomiarowych wymaga uwagi i staranności. Praktyka może pomóc w poprawieniu umiejętności pomiarowych.

Porównanie wymiarów narożnika z wymiarami dostępnego miejsca

Zanim zaczniemy poszukiwania naszego wymarzonego narożnika do salonu, musimy odpowiednio wymierzyć pomieszczenie w którym będzie stał. Należy dokładnie sprawdzić jaką szerokość, wysokość oraz głębokość może mieć nasz narożnik. Jeśli w tej przestrzeni znajdują się np. okna, powinniśmy upewnić się, czy mebel ich nie zakryje. Pamiętajmy, aby zostawić sobie kilkucentymetrowy zapas w przestrzeni w której będzie znajdował się mebel. Wymiar narożnika powinien być mniejszy niż rozmiar dostępnej przestrzeni. Należy również wziąć pod uwagę wymiary po rozłożeniu w przypadku funkcji spania.