Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Meblościanki w nowoczesnym wydaniu

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

W czasach PRL meblościanka była wyposażeniem obowiązkowym. Chęć posiadania wynikała z jej pojemności, ciekawego wyglądu, ale także ze względu na aktualną modę. Otrzymała nawet szlacheckie imię i została nazwana królową wnętrz. Mebel ten ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Charles i Ray Eames stworzyli protoplastę tego projektu w latach 40-tych.

Polska meblościanka — jak sama nazwa wskazuje — to połączenie mebli i ściany, tworząc kompletną konstrukcję składającą się z wielu półek, wnęk i szuflad.

W okresie PRL-u meblościanki były przykładem mistrzowskiego zagospodarowania powierzchni.

Współczesna wersja meblościanki

Meblościanki można spotkać w niektórych domach i mieszkaniach do dziś – szczególnie w studenckich mieszkaniach. Współczesne meblościanki nie przypominają już swoich poprzedników. Łączą w sobie wszystkie panujące trendy w aranżacji wnętrz – prostotę i estetyczny wygląd. Elementy nie zawsze są idealnie symetryczne – to zasługa projektantów, dzięki któremu taka asymetria przyciąga uwagę. Nowoczesne elementy ścienne nie są już potężnymi meblami, które swoją mocą przejmują całe pomieszczenie. Wiele z nich to modele lekkie i subtelne. Wiele modeli jest również wyposażona w dodatki w postaci atrakcyjnych przeszkleń aby wyeksponować bryły mebli i podkreślić ich ozdobne walory.

Podświetlane meblościanki LED

Innym, ciekawym zabiegiem, stosowanym przed projektantów mebli, są różnego rodzaju instalacje oświetleniowe. Kształt oraz przeznaczenie bywają rozmaite. Czasem mają oświetlać zawartość szafki lub półki, a część ma charakter wyłącznie dekoracyjny. Producenci stosują energooszczędne listwy oraz punkty LED, które służą wiele lat.

Meblościanka a kino domowe

Meble ścienne powinny łączyć w sobie funkcjonalność wraz z modnym designem. Takie właśnie są nowoczesne meblościanki, które od swoich poprzedników przejęły praktyczny wymiar i możliwość zmieszczenia w nich sprzętu RTV. Współczesne meblościanki zostały zaprojektowane z myślą o stworzeniu kącika dla kinomana. W centrum posiadają wolną przestrzeń na telewizor, jest też miejsce na głośniki. Kino domowe często jest najważniejszym punktem salonu a odpowiednio skonstruowana meblościanka powinna stworzyć dla niego efektowną oprawę.

Meblościanki podwieszane

Uwspółcześniona wersja meblościanki, która nie zajmuje tyle miejsca co tradycyjne modele. Mebel nie dotyka podłogi, umożliwiając tym samym swobodna prace robota sprzątającego. Prostota w nowoczesnym wydaniu.

Modułowe meblościanki

Obecnie meblościanki występują w wersji modułowej. Charakteryzują się tym, że można je dowolnie przestawiać zachowując tym samym ich funkcjonalność. 

Do wyboru mamy szereg komód, szafek, półek z możliwością ich własnej kompozycji oraz dopasowania do indywidualnych potrzeb. Modułowe meblościanki do salonu dają ogromne możliwości przechowywania, zapewniając przy tym atrakcyjny wygląd aranżacji.

Czy to możliwe aby meblościanki wyszły z mody?

Dzięki współczesnym możliwościom technologicznym oraz panującym trendom, meblościanki cieszą się ogromną popularnością. W odróżnieniu do swoich poprzedników z epoki PRL-u są bardziej eleganckie, oraz zachwycają swoją funkcjonalnością. Meble te charakteryzują się lekkimi formami brył, są ciekawie wykończone co pozwala wpisać się w aktualne trendy. Nowoczesne meblościanki w okleinie imitującej beton świetnie nawiązują do aranżacji loftów, a antracytowe zachwycą miłośników klasycznego wzornictwa. Interesująco prezentują się modele w kontrastujące okleinie. Meblościanki będą idealnym wyposażeniem salonów, pokojów dziennych, biur oraz pokojów młodzieżowych. Za sprawą modułowych konstrukcji można je dowolnie komponować.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów