Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Narożnik czy dwie sofy? – co praktyczniejsze do salonu?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Dwie sofy zamiast narożnika – czyli jak funkcjonalnie rozplanować wypoczynek w salonie?

Rozważasz wybór między tradycyjnym narożnikiem a dwiema sofami? Choć obie opcje oferują komfort i styl, każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Podpowiemy czy warto zdecydować się na sprawdzony narożnik czy może eksperymentować z dwiema sofami? Poznaj argumenty za i przeciw każdemu z tych wyborów!

Dwie sofy zamiast narożnika w salonie

Trudno wyobrazić sobie salon bez mebli wypoczynkowych, które niewątpliwie są punktem centralnym danego pomieszczenia. Narożniki są najczęstszym wyborem gdyż oferują wymarzone warunki do wypoczynku, natomiast my proponujemy umieszczenie dwóch kanap. Dzięki takim niestandardowym rozwiązaniom pomieszczenia zyskują niecodzienny wygląd. Podczas aranżacji salonu warto postawić na oryginalność, która przyciągnie uwagę gości i pozwoli na co dzień odczuwać satysfakcję z interesująco urządzonego wnętrza. Możliwości aranżacyjne przy pomocy dwóch kanap dają wiele możliwości tym samym wpisując pomieszczenie w najnowsze wnętrzarskie trendy.

Narożnik w salonie – atuty

Większość z nas mebluje salon z wykorzystaniem narożnika. Taki mebel oferuje idealne warunki do wypoczynku w rodzinnym gronie, można się na nim wygodnie rozsiąść jak a także przespać. Dla domów wielorodzinnych gdzie życie towarzyskie tętni, narożniki nie są najlepszym wyborem. Mieszczą sporo osób lecz nie służą przeprowadzeniu swobodnych rozmów. W takim przypadku warto skusić się na propozycję dwóch kanap w jednym pomieszczeniu, taka aranżacja pokoju zyska na lekkości przy zachowaniu sporej ilości miejsc siedzących.

Aranżacje z dwiema sofami zamiast narożnika – kiedy to dobry pomysł?

 • Najczęstszym wyborem jest ustawienie kanapy i fotela lub kanapa fotel i pufa. Takie zestawienia występują w większości domów, mają wiele zalet, natomiast pod względem aranżacyjnym są dość standardowe.
 • Nietuzinkowe rozwiązania oraz wysoki komfort użytkowania uzyskamy zestawiając w jednym salonie dwie kanapy tego samego typu. Kanapy można postawić wzdłuż jednej ze ścian, nie będą dzięki temu blokowały przejścia a na daną okoliczność można dowolnie je ustawiać. Jest to mocny argument przy wyborze mebli, kanapy są lekkie tym samym ułatwiają możliwość szybkiego przemeblowania.
 • Dwie sofy – rozwiązanie do małych i dużych pomieszczeń. Przy niewielkim pomieszczeniu dwie kanapy pozwolą na zaoszczędzenie miejsca, jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, w razie większej ilości osób możemy je ustawić według własnych upodobań.Wybór tkanin jest również ważny, nietypowe i oryginalne kolory nadają pomieszczeniu szczególnej ekspresji. Dzięki odpowiedniej kolorystyce stanowią dodatkowo dekoracyjny akcent. Stawiając na odcienie tego samego koloru, osiągniemy harmonijny efekt końcowy. 

Dopasowanie mebli do wielkości salonu – klucz do funkcjonalności

 • Ustawienie mebli a sprawna komunikacja. Pierwszy krokiem jest pomiar pokoju i dopasowanie do niego poszczególnych elementów wyposażenia
 • Należy dokładnie przeanalizować sposób rozłożenia mebli oraz wnęki, kąty czy też skosy. Mebel należy dobierać do wielkości oraz kształtu pomieszczenia. Nigdy odwrotnie!
 • Wyznacz punkt centralny położenia narożnika, należy meblować od największych mebli zyskując tym samym większą swobodę przy dalszym meblowaniu.
 • Meble do salonu należy ustawiać obok siebie. W sąsiedztwie mebli tapicerowanych powinien stać stolik kawowy, a obok biurka przykładowo regał. 
 • Rodzaj mebli należy dopasować do stref wyznaczonych w salonie, (relaksacyjnej, telewizyjnej czy jadalni).

Meble wypoczynkowe w salonie: dlaczego narożnik zamiast dwóch sof to pewny wybór?

 • Statystyki wykazują, iż narożnik to mebel najpopularniejszy jeśli chodzi o wybór mebli wypoczynkowych.
 • Różnorodność jest tak duża, że zyskują przewagę nad kanapami zarówno pod względem kształtu, wymiarów oraz funkcjonalności.
 • Narożnik łączy zdecydowanie więcej funkcji prócz wygody zapewnia również dodatkowe miejsce do przechowywania, zastąpi z powodzeniem również fotel czy też szezlong. 
 • Największą jego zaletą w porównaniu do sofy jest przestrzeń do siedzenia. Idealnie sprawdzi się w przypadku dużej rodziny jak i częstych wizyt gości.
 • Narożniki często posiadają wbudowane półki, stolik lub wysuwane podnóżki.
 • Kolejnym atutem jest wymiar, średniej wielkości narożniki zajmują mniej miejsca niż kanapy i fotele zapewniając tym samym równie sporo miejsca do siedzenia.
 • Przy niewielkim salonie narożnik pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń stwarzając tym samym odpowiednią strefę do wypoczynku.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów