Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Odpowiednio urządzona zapewnia odpoczynek po ciężkim dniu. Ważne, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Choć wiele osób uważa wygląd swojego otoczenia za kwestię marginalną, w rzeczywistości ma on ogromne znaczenie dla samopoczucia. Badania dowodzą, że przebywanie w pięknych pomieszczeniach stymuluje kreatywność i sprzyja relaksowi. Jeśli więc zależy Ci na dobrostanie własnym oraz bliskich Ci osób, poświęć nieco czasu, aby uczynić swoją sypialnie stylową!
Co to znaczy „stylowa sypialnia”?
Według słownika języka polskiego słowo „stylowy” znaczy tyle, co „utrzymany w określonym stylu”. Jednorodność sprawia, że pomieszczenie tworzy spójną i harmonijną całość. Dzięki temu nabiera klasy i smaku i prezentuje się o wiele bardziej gustownie niż przypadkowy zbiór dodatków i mebli!
Tym samym, aby uczynić swoją sypialnię stylową, nie wystarczy zdecydować się na stylowe meble – o wiele lepiej już na samym początku wybrać konkretny styl dla całości. Obecnie nie powinno to sprawiać zbyt wielu problemów. Na rynku można znaleźć produkty nawiązujące do wszystkich popularnych trendów w aranżacji wnętrz. Jedyne, co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym wnętrzem, to wybranie najlepiej pasującej do nas stylistyki.
Sypialnia stylowa = utrzymana w wybranym stylu
Styl skandynawski
To najlepszy wybór dla osób, które cenią wygodę. Neutralna kolorystyka (zwykle utrzymana w szarościach i bielach) oraz naturalne tkaniny sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się bardzo elegancko. Aby przełamać chłód, warto postawić na kilka detali, które dodadzą wnętrzu przytulności. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzają się dodatki z drewna (np. stylowe drewniane meble) oraz futrzane dywaniki.
Styl retro
Styl retro nie oznacza ograniczania się wyłącznie do starych przedmiotów. W rzeczywistości stanowi umiejętne balansowanie pomiędzy tym, co nowoczesne oraz tym, co przeminęło. Działając w taki sposób, można uzyskać kontrast, który wzbudza zachwyt. Jeśli potrzebujesz inspiracji, koniecznie przyjrzyj się starym katalogom wnętrzarskim. Możesz w nich znaleźć połyskujące meble do sypialni oraz plecione pufy. Gdy dodasz je do swojej kompozycji, na pewno uzyskasz oszałamiający efekt.
Styl boho
Boho to bardzo charakterystyczny styl, który stawia na wyraziste wzory nawiązujące do kultury ludowej. Łączy się przede wszystkim z luzem, wygodą i swobodą, nic więc dziwnego, że tak często można go spotkać w sypialniach. Aby stworzyć pomieszczenie w stylistyce boho, wystarczy postawić na etniczne dodatki. Zwykle bardzo dobrze sprawdzają się orientalne i geometryczne desenie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić! Sypialnia to miejsce odpoczynku, nie powinna więc bombardować Cię nadmierną ilością bodźców. W celu zachowania równowagi, ściany i meble koniecznie utrzymaj w neutralnych barwach.
Styl glamour
Glamour to trudna i wymagająca stylistyka, ale warto włożyć nieco wysiłku, ponieważ pomieszczenia w tej aranżacji prezentują się niezwykle elegancko. Aby skomponować taką sypialnię, postaw na błysk. W przypadku glamour zdecydowanie sprawdzają się lustra w srebrnych lub złotych ramach, kryształowe żyrandole, toaletki w wysokim połysku oraz welurowe fotele (zwłaszcza pudrowo różowe). Jednakże nawet ten styl wymaga zachowania rozwagi. W celu wydobycia z niego ciepła i przytulności, warto zainwestować w pluszowe poduszki oraz koce.
Styl marynistyczny
Przywołuje wspomnienie wakacji, ponieważ kojarzy się z pokojem hotelowym w nadmorskim kurorcie. Aby osiągnąć taki efekt, najlepiej zestawić ze sobą takie kolory jak biel, błękit i beż. W marynistycznej sypialni znakomicie prezentują się plecione pufy, tkane pledy oraz wszelkie dodatki z motywami statków, kotwic i plaż.
Styl industrialny (loft)
Choć styl industrialny raczej nie kojarzy się z ciepłem, warto dać mu szansę i wprowadzić go do swojej sypialni, zwłaszcza jeśli zależy Ci na oryginalności. Surowe ściany i metal wspaniale łączą się z futrzanymi dywanikami, miękkimi tkaninami. W tym przypadku najlepiej wybierać jednak ciemne kolory, które powszechnie kojarzą się z fabryką, a więc szarość, a nawet czerń.