Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Jak usunąć rysy z mebli drewnianych?

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Drewniane meble są nie tylko piękne i eleganckie, ale także niezwykle trwałe i żywotne. Niestety, nawet one ulegają uszkodzeniom. Jeśli zauważysz rysę na powierzchni swojej komody lub stołu, nie musisz od razu panikować! W wielu przypadkach zarysowanie da się szybko i łatwo zakamuflować.

Wosk do mebli drewnianych

Jedną z najprostszych metod usuwania rys z mebli drewnianych jest wypełnienie ich specjalnym woskiem retuszującym. Kupisz go w większości sklepów z artykułami budowlanymi oraz w internecie. Preparat tego typu występuje w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu dobierzesz odpowiedni do odcienia mebla.

Aby usunąć rysy woskiem, należy w pierwszej kolejności wyczyścić powierzchnię roboczą z kurzu i brudu. Dopiero wówczas można przejść do nakładania. Zrobisz to za pomocą specjalnego aplikatora lub gładkiej szpachelki. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością preparatu! Starannie nanieś go na rysę i odczekaj kilka minut. Po tym czasie zetrzyj jego nadmiar.

Kredki woskowe do mebli

W przypadku delikatnych rys możesz posłużyć się zwyczajnymi kredkami woskowymi. Istnieje spora szansa, że masz je w domu. Wszystko, co musisz zrobić, to pomalować uszkodzenie kolorem najbardziej zbliżonym do barwy mebla. Na koniec dokładnie wypoleruj powierzchnię!

Pasta do drewna na zarysowania

Pasta do drewna to kolejny sposób na płytkie zarysowania. Preparat tego typu może być produkowany na bazie wosku, oleju lub żywicy. Dzięki odpowiedniej strukturze bez problemu wnika w drobne uszkodzenia i wypełnia wgłębienia. Co ważne, nie tylko pozwala na zakamuflowanie rys, ale także nadaje meblom połysk oraz chroni przed wilgocią.

Olej do drewna

Głębokie rysy na meblach zwykle wymagają sięgnięcia po specjalny olej do drewna

Środek działa jak wypełniacz, który natychmiast maskuje rysy. Choć proces jego używania bardzo przypomina korzystanie z wosku, właściwe wypełnianie uszkodzeń wymaga nieco wprawy.

Pisak retuszerski

Wybierz pisak, jeśli szczególnie zależy Ci na czasie i skuteczności. Forma, która upodabnia go do zwykłego flamastra, sprawia, że jest niezwykle łatwy w stosowaniu. Wszystko sprowadza się do przejechania końcówką po rysie. Efekt będzie natychmiastowy!

Orzech włoski

Co łączy orzech włoski i meble drewniane? Orzech tego typu doskonale nadaje się do usuwania drobnych rys! W porównaniu do większości swoich krewniaków jest dość miękki i na tyle tłusty, że bez problemu wypełnia wgłębienia w strukturze mebla. Oczywiście, zanim zdecydujesz się wykorzystać go do maskowania uszkodzeń, wyciągnij orzech ze skorupki! W przeciwnym razie możesz doprowadzić do powstawania głębszych zarysowań. Masz jasne meble? W takim przypadku lepiej niż orzech włoski sprawdzi się brazylijski lub pekan.

Kawa i herbata

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy z mebli drewnianych za pomocą powszechnie dostępnych artykułów domowych, ta sekcja z pewnością przypadnie Ci do gustu. Okazuje się, że na płytkie rysy dobrze działa kawa (a ściślej fusy) oraz herbata w torebkach. 

Jak ich użyć? Fusy kawowe nabierz na patyczek higieniczny, a następnie użyj ich do przyciemnienie zarysowań. Zabieg może być powtarzany kilkakrotnie – dopóki wgłębienie nie stanie się mniej widoczne. Jeśli preferujesz herbatę, najpierw zaparz ją w niewielkiej ilości wody. W powstałej esencji zamocz patyczek higieniczny lub wacik i przetrzyj uszkodzenie – dokładnie tak jak za pomocą kawy.

Sok z cytryny

Większość domowych sposobów sprowadza się do przyciemniania zarysowań. A co w sytuacji, gdy meble są jasne i nie potrzebują przyciemnienia? Wówczas dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po mieszankę soku z cytryny i oleju roślinnego w proporcji 1:1. W większości przypadków wystarczy naprawdę niewielka ilość, dlatego nie przygotowuj od razu całego słoika preparatu! Na początek wymieszaj po łyżeczce każdego składnika. Gdy już je ze sobą połączysz, użyj patyczka higienicznego i postępuj tak samo jak w przypadku herbaty i kawy. Proces możesz powtarzać tak długo, aż uzyskasz zadowalający rezultat.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów