Brak produktów w koszyku.
Sklep
Zamknij

Remont i aranżacja mieszkania pod wynajem – podpowiadamy

Porady 03.12.2023

Spis treści artykułu

Obecnie coraz więcej osób stawia na zakup mieszkań przeznaczonych na wynajem. Inwestycja ta jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie środków finansowych podpowiadamy jak przygotować mieszkanie aby było funkcjonalne oraz przyciągało potencjalnych klientów.

Należy zastanowić się kim będzie najemca mieszkania?

Wynajmujesz kawalerkę dla singla czy dla pary? Mieszkanie dla młodej rodziny? A może dla studentów?, od tego zależy znalezienie odpowiednich granic budżetu i przygotowanie lokalu na wynajem. Przykładowo od studenckiej kieszeni nie będziemy w stanie zażądać dość aby inwestycja była opłacalna. To również ważne pytanie, przede wszystkim przy aranżacji małych pomieszczeń.

Poniżej kilka podpowiedzi

Nie kieruj się własnymi upodobaniami, urządzasz mieszkanie dla najemców nie dla siebie, musimy odłożyć na bok swoje osobiste preferencje estetyczne, prostota przede wszystkim. Najemca chętniej zamieszka w mieszkaniu, które będzie mógł urządzić według swojego gustu.

Uniwersalna biel

Biel ścian nie narzuca konkretnej aranżacji, a wręcz zachęca do nadania miejscu osobistego charakteru. Dodatkowo białe ściany rozjaśniają mieszkanie  oraz niewielkich zwiększy wrażenie przestronności. Biała farba dodatkowo jest  najtańsza.

Mniej czy więcej?

Zagracone pomieszczenia wydają się mniejsze, przytłaczają. Zadbajmy o niezbędne umeblowanie i zostawmy sporo pustej przestrzeni – potencjalni najemcy poczują się zachęceni do urządzenia mieszkania po swojemu. W sypialni wystarczy łóżko, mały regał czy szafa do przechowywania ubrań, w salonie stół, kilka krzeseł i kanapa. Lepiej ograniczyć liczbę dekoracji. Warto zostawić w mieszkaniu dużo przestrzeni, potencjalni najemcy będą mogli wyobrazić sobie ich własną aranżację mieszkania 

Używane meble oraz sprzęt AGD

Niezbędne umeblowanie nie musi wiązać się z zakupem nowych mebli oraz sprzętu, upewnijmy się natomiast, że sprzęt jest w pełni sprawny. Na jakich rzeczach nie warto oszczędzać? tych najbardziej eksploatowanych: wyposażeniu łazienki, meblach tapicerowanych np. sofach – warto zainwestować w tkaniny obiciowe łatwe w utrzymaniu czystości. Postaw na trwałe materiały, które przez lata będą mogły służyć kolejnym najemcom – oszczędzisz problemu najemcom oraz sobie – przede wszystkim gdy wynajmujesz krótkoterminowo. Rozsądne decyzje na początkowym etapie mogą znacznie obniżyć częstotliwość koniecznych napraw czy wymian.

Bezpieczeństwo

Mieszkanie musi być przede wszystkim bezpieczne. Kanalizacja, elektryka, ogrzewanie czy instalacja gazowa muszą działać bez zarzutu. Jeśli przygotowujesz generalny remont mieszkania należy zadbać o kompleksową wymianę instalacji. Przeprowadzając remont mieszkania pod wynajem, podwyższasz tym samym jego cenę oraz unikasz walki z awariami i umawiania ekipy fachowców. 

Kuchnia i łazienka.

Stan i wyposażenie kuchni oraz łazienki – pomieszczenia kluczowe przy ocenie mieszkania. Przygotowując remont i aranżację w te dwa pomieszczenia warto zainwestować najwięcej środków. Jeśli przedstawiają się jako funkcjonalne i higieniczne pomieszczenia to całość mieszkania ma szansę zrobić dobre wrażenie i zaowocować pozytywną decyzją najemców. Kuchnia powinna być kompletnie wyposażona jak i odpowiednio umeblowana.

Posadzka

Podłogi powinny być zadbane jak i funkcjonalne –  deski lakierowane, panele podłogowe, a w łatwo brudzących się pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia – płytki podłogowe.

Wbrew pozorom, przygotowanie mieszkania na wynajem to nie taka prosta sprawa, należy pamiętać, żeby zrezygnować ze swoich wizji aranżacyjnych, stworzyć przestrzeń neutralną oraz funkcjonalną. Taki kompromis pozwoli na urządzenie atrakcyjnej nieruchomości dla przyszłych lokatorów.

Czytaj na blogu

Czytaj nasze artykuły o inspiracjach i poradach, aby: odkrywać nowe pomysły, doskonalić swoje wnętrza i czerpać inspirację z ekspertów. Rozwijaj swoją wiedzę razem z nami!

Więcej wpisów